Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola?
To Ty, jako rodzic podejmujesz decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola lub opiekowania się nim w domu. To od Twojego wyboru zależy, czy dziecko będzie się prawidłowo rozwijało, czy będzie potrafiło odnaleźć się wśród rówieśników i dostosowywać do warunków otoczenia. Chcesz, aby Twoja pociecha miała wiele koleżanek i kolegów, odnosiła sukcesy i prawidłowo się rozwijała. Pozwól jej na to. Przedszkole daje takie możliwości. Oferuje to, czego Ty, jako rodzic, czasem nie jesteś w stanie zaoferować dziecku w domu.
Przedszkole pobudza wszechstronny rozwój dziecka
Wychowanie dziecka na mądrego i szczęśliwego człowieka to najpiękniejszy dar, jaki możemy mu dać. Najcenniejszy czas dla stymulacji rozwoju dziecka to okres od 1 do 5 lat. Dzieci z roku na rok zwalniają przyswajanie informacji i z każdym rokiem muszą włożyć więcej wysiłku by nauczyć się czegoś nowego. Podczas pierwszych lat życia tworzą się w naszym mózgu główne drogi nerwowe, umożliwiające nam naukę przez całe życie. Dzieci odpowiednio stymulowane we wczesnym dzieciństwie mają o wiele bardziej rozbudowaną bazę intelektualną.
Chociaż chcesz, by Twój skarb się intelektualnie rozwijał, poznawał szeroko pojętą kulturę i sztukę, nie zawsze jesteś w stanie mu to zapewnić. W przedszkolu dzieci nie tylko czytają i ćwiczą pamięć poprzez zapamiętywanie wierszyków i piosenek. Uczestniczą również w zajęciach plastycznych, tanecznych, śpiewają, występują w przedstawieniach, uczą się języka angielskiego itd.. Zajęcia te sprzyjają odkrywaniu zdolności twórczych dziecka i pomagają w rozwijaniu jego indywidualnych zainteresowań. W przedszkolu Twój maluch zdobędzie nowe umiejętności i wiadomości, będzie poznawał świat przez samodzielne eksperymentowanie i badanie otoczenia. Dziecko, które chodzi do przedszkola, ma więcej możliwości. Te możliwości daje grupa rówieśników oraz przedszkolanka, która cały swój czas poświęci dzieciom.
Przedszkole daje lepsze przygotowanie do szkoły
Dzieci przebywające w przedszkolu są pewniejsze siebie, znacznie lepiej przygotowują się do pójścia do szkoły. Nie chodzi tu jedynie o przygotowanie dydaktyczne, ale także emocjonalne. Dzieci takie łatwiej radzą sobie z wieloma emocjami, nie boją się innych dzieci, chętnie rozmawiają, nawiązują nowe kontakty. Uczą się radzić sobie z problemami. Nie szukają tak często jak inne pomocy u dorosłych. Potrafią lepiej funkcjonować wśród innych dzieci oraz szybciej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Przedszkole uczy samodzielności, • Aby zostać przyjętym do przedszkola, dziecko musi być w pewnym stopniu samodzielne. Ale jeśli nawet Wasz skarb potrafi się ubrać i zjeść, w przedszkolu będzie utrwalał te umiejętności, a prawdopodobnie nauczy się dodatkowych czynności, jak na przykład sznurowanie butów.
Przedszkole uczy funkcjonowania w grupie
Przedszkole to miejscem, w którym spotykają się różne dzieci. Wasz maluch pozna zarówno te miłe, z którymi nawiąże pierwsze przyjaźnie, jak i takie, z którymi będzie toczyć boje o kredki, czy zabawki. Każde z tych doświadczeń jest dla dziecka cenne. Przedszkole uczy zasad rządzących grupą, jako całością i daje możliwość nabycia umiejętności współpracy z innymi. Dzięki temu przedszkolak zaczyna rozpoznawać zachowania rówieśników i uczy się reagować na sytuacje, z którymi musi się zmierzyć najpierw w przedszkolu, a później w dalszym swoim życiu.
Przedszkole uczy dzieci nawiązywania kontaktów
Jednym dzieciom przychodzi to z łatwością, dla innych odezwanie się do rówieśnika jest problemem nie do pokonania. W piaskownicy wyręcza je mama, w przedszkolu musi nauczyć się zwalczania wstydliwości i pokonywania nieśmiałości, by zdobyć sympatię koleżanek i kolegów. Jest to umiejętność niezwykle cenna. Jeśli nie nauczy się tego na samym początku swojej życiowej drogi, będzie mu trudniej nabyć umiejętności nawiązywania kontaktów w dorosłym życiu.
Przedszkole uczy współpracy
Zabawa z rówieśnikami i wspólne wykonywanie zadań jest dla dziecka istotnym elementem rozwoju. Przedszkole stwarza doskonałe warunki do kształtowania w sobie umiejętności współpracy z innymi, uczy tolerancji i otwiera na świat. Dziecko w grupie staje się skłonne do kompromisów i potrafi dzielić się z innymi tak, aby obie strony odnosiły korzyści.
Przedszkole uczy posłuszeństwa
Po powrocie z pracy często nie masz głowy do tego, by przypilnować malucha czy posprzątał zabawki, czasem brakuje Ci po prostu cierpliwości i wolisz sama zrobić to, o co prosiłaś dziecko. Niektórzy rodzice pozwalają swoim maluchom „wejść sobie na głowę". Dzieci muszą się jednak nauczyć, że czasem trzeba się podporządkować innym. Przedszkolak wie, że musi słuchać opiekunki i jeść to, co jest na obiad, a nie to, na co ma akurat ochotę. I tak, jak w domu krzykiem lub płaczem wymusiłby na rodzicach czy dziadkach to, czego chce, tak w przedszkolu musi być posłuszny i grzecznie wykonywać polecenia wychowawczyni.
Przedszkole rozwija wyobraźnię
Dziecko w przedszkolu czy się bawić, ciągle poznaje nowe zabawy, nowe sposoby tworzenia prac plastycznych, nowe gry, wierszyki, piosenki, bajki, co sprzyja rozwijaniu jego wyobraźni.